| Weight: | 3.47 DWT (5.40 grams) |
| Ring Fit: | Standard |
| Solidity: | Solid |
| Approx. Finger Size: | 7 |
| Approx. Shank Base Width: | 3.98 mm |
| Approx. Shank Base Thickness: | 1.49 mm |
| Approx. Top Height: | 2.61 mm |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Shape: | Round |
| Primary Stone Size: | 2.9 mm |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Primary Stone Type: | Lab-Grown Diamond |
| Diamond CTW: | 1 1/2 CTW |
| Diamond Clarity: | VS |
| Diamond Color: | F+ |
| Secondary Stone Type: | N/A |
| Weight Description: | Standard Weight |
Lab-Grown Box Full Diamond Band
Availability:
In Stock
Description















Reviews
There are no reviews yet.