| Weight: | 2.4045 DWT (3.74 grams) |
| Collection: | ever&ever |
| Approx. Finger Size: | 7 |
| Approx. Shoulder Dimensions (W x H): | 1.7 x 1.6 mm |
| Approx. Shank Base Width: | 1.9 mm |
| Approx. Shank Base Thickness: | 1.5 mm |
| Approx. Top Dimensions: | 11.5 mm |
| Approx. Top Height: | 8.02 mm |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Shape: | Emerald |
| Primary Stone Size: | 9 x 7 mm |
| Primary Stone Diamond Carat Weight: | 2 1/2 CT |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Diamond CTW: | 1/4 CTW |
Double Emerald Engagement Ring Mounting
Availability:
In Stock
Description
















Reviews
There are no reviews yet.